Tato analýza ukazuje, proč počet dětí v ústavní péči v Česku, zejména v dětských domovech, zůstává stabilní, i přestože za posledních 15 let výrazně vzrostl počet dětí svěřených do pěstounské péče. Jaké faktory se podílejí na zlepšení situace ohrožených dětí a rodin?
Naše nejnovější hloubková analýza se zaměřuje na intenzivní práci s ohroženou rodinou jako nástroj pro prevenci odebírání dětí a jejich umísťování do státní péče. Počet dětí v ústavní péči v Česku, zejména v dětských domovech, zůstává stabilní, i přestože za posledních 15 let výrazně vzrostl počet dětí svěřených do pěstounské péče. Počet dětí odebíraných z rodin se nedaří snižovat, naopak můžeme sledovat meziroční nárůst. Je možné pomoci rodinám, které jsou v krizi zatížené více problémy, a zabránit odebrání dětí?
Analýza se zaměřuje na detailní informace o ohrožených rodinách, které byly sebrány ve spolupráci s neziskovými organizacemi Amalthea, Ratolest Brno a Rodinné centrum Routa. Podařilo se získat podrobná data o případech 73 dětí ze 34 rodin se kterými tyto organizace aktivně pracovaly.
Zkoumali jsme zejména zdroje ohrožení, klíčová témata intenzivní spolupráce a vyhodnocení dopadu poskytovaných služeb na rodiny. Podrobné výstupy o dopadech intenzivní práce s rodinou na naplňování potřeb dětí najdete v analýze.